Istorie Decembrie 16, 2011

Cel mai vechi locaș de biserică din satul Leorda a fost o biserică de lemn pe locul unde în anul 1885 s-a terminat construcția bisericii „Adormirea Maicii Domnului”, prin osteneala preotului Teodor Fasolă și cu contribuția credincioșilor.

Vechea biserică a fost tot din lemn, ctitorie a familiei Ciudin. În partea de sud, spre Bucecea, pe dealul Dragomanului ar fi fost o mănăstioară cu câțiva călugări, distrusă de turci.

În podul bisericii Adormirea Maicii Domnului se păstrau în 1914 multe cărți de cult în limba rusă din secolul al XVIII-lea dar și cărți românești, începând din 1757. În anul 1889 lângă biserică s-a construit clopotnița, construcție din cărămidă pe temelie de piatră.

În anul 1906 aceasta era biserica parohială a Parohiei Costinești formată din satele Costinești, Leorda – Arapu și Cervicești.

Din jurul anului 1910 această biserică devine filie a bisericii parohiale „Sfântul Nicolae” din satul Leorda.

Preoți slujitori la această biserică se cunosc puțini. Gheorghe Fasolă cel mai vechi cunoscut, decedat înainte de 1859, urmat de fiul său, preotul Fasolă Teodor, decedat la 13 iunie 1904, urmat de preotul Moisiu Andrei, până la trecerea bisericii filie a Parohiei Sfântul Nicolae, dată după care au slujit preoții acelei parohii.

Biserica „Sfântul Nicolae” cunoaște acum al treilea locaș.

Cel mai vechi locaș de biserică cu hramul „Sfântul Nicolae” ar fi fost o construcție din bârne de stejar construită de familia Cozmiță, care stăpânea moșie la Leorda și în 1772.

În perioada 1885-1890 biserica a fost refăcută din temelii prin strădania preotului Fasolă Teodor și ajutorul credincioșilor și a fost resfințită la 9 septembrie 1890.

Strădaniile preotului Stelian Știuler pentru a construi un nou locaș de biserică s-au materializat târziu. În perioada 1990-1999 prin preocupările preotului Stelian Știuler și contribuțiile materiale ale credincioșilor s-a construit noul locaș de biserică, construcție din cărămidă pe fundații de beton, alături, în partea nordică de vechea biserică din lemn, din 1890.

Noua biserică a fost sfințită la 26 septembrie 1999 de către I.P.S. Daniel, Arhiepiscop al Iașilor și Mitropolit al Moldovei și Bucovinei.

Preoți slujitori la biserica „Sfântul Nicolae”.

În 1774, popa Grigori, în 1831, trei preoți, nu știm numele, apoi popa Neculai, Vasile Buiciuc, Ioan Ioanovici, care primea opt fălci și jumătate în folosință, în anul 1864.

Din 1873 parohia a fost desființată, biserica a fost filie până în 1889, când devine iarăși parohie. În perioada 1873-1890 la această biserică au slujit preoții Fasolă Teodor, de la biserica „Adormirea Maicii Domnului” sau Gheorghiu Costache, de la Parohia Cervicești. În perioada 1889-1930 preotul Popovici Ioan, 1931-1934 preotul Ursache Petru, 1934-1940 preotul Frunzetti Ramiro, 16 octombrie 1942 – 2 aprilie 1971 preotul Popovici I. Octav urmat pentru o perioadă scurtă de preotul Dăscălescu Teodor.

La 1 iulie 1971 vine paroh preotul Știuler Stelian, care slujește aici până la pensionare, în anul 2004, iar din octombrie 2004 vine paroh preotul Ciurciun Andrei.

Din anul 1970 Parohia „Sfântul Nicolae” – Leorda a avut filii biserica satului Costinești, biserica „Adormirea Maicii Domnului” – Leorda și satul Belcea. Din anul 2002 s-a reînființat Parohia Costinești. Preotul Ciurciun Andrei a început din anul 2005 pictura interioară a bisericii „Sfântul Nicolae”.